8 Ocak 2021’de  başlayacak online 40 saat için program detayları

Banu Çadırcı ile Yoga Terapi ve Yoga Anatomisi Uzmanlaşma Programı 40 saat 

8-9-10 Ocak, 12-13-14 Şubat ve 5-6-7 Mart 2021

Cuma 19.00-21.00 ve Cumartesi-Pazar 12.00-17.00

Ara buluşmalar 15 Ocak ve 19 Şubat Cuma 19.00-21.00 

Pratik yaptırma ve kutlama 12 Mart Cuma 19.00-21.00

Program ücreti  

4 kerede ödeme imkanıyla 2400TL

14 Aralık’a kadar kayıt anında 600 TL. Kalan taksitler Ocak, Şubat ve Mart başında 600’er TL. Program tamamlanana kadar ödeme tamamlanacaktır.

Uzmanlaşma Programının tümü online yapılacaktır. Program kapsamında bilgilerin pekişmesi için Banu’nun verdiği 5 pratiğe katılma hakkınız olacak. Bu 5 pratik ücrete dahildir. 

Yoga terapi alanında daha derinleşmek isterseniz ileriki bir tarihte açıklayacağım 20 saatlik inzivaya katılabilirsiniz. İnziva yüz yüze olacak. İnziva yeri, konaklama ve program ücreti daha sonra açıklanacak. İnziva için olabildiğince uçağa binmeden araçla ulaşılan bir yer seçeceğim.  

Neden bu uzmanlaşma programı?
Zihin, beden ve nefes iç içe geçmiş ve bir bütün. Bunların herhangi birindeki tıkanıklık (klesa) diğerini etkiler. Klesa azalır veya ortadan kalkarsa sistem yeniden dengeye gelir. Bedende açılan alanla birlikte sukha (rahat alan) artar ve Prana (yaşam enerjisi) daha rahat akar. İşte Yoga Terapi buna odaklanır. Yoga Terapi batı tıbbını öne çıkarıp destekler.   

“Yoga Terapi Patanjali yoga geleneği ve Ayurveda sistemine dayanır. Kişinin her seviyede bu tıkanıkları azaltarak dengeye gelmesi ve yaşam gücünün artması için yoga teknik ve uygulamalarının adaptasyonu ve uygulanmasıdır.” Gary Kraftsow

Krishnamacharya ile 19 yaşında çalışmaya başlamış dünyadaki en yetkin yoga terapistlerinden biri olan sevgili hocam Gary Kraftsow yoga terapide kullanılan araçları alet çantasındaki araçlara benzetir. Bu araçlar asana, nefes veya asana adaptasyonu olabilir.

Bütün bu kavramlar ve yoga anlayışı Krishnamacharya ve Desikachar’a dayanır. Herkese uygun olan bu yoga tarzını 40 saatlik kapsamlı uzmanlaşma programıyla ilk ağızdan dinleyin. 

Uzmanlaşma programının ana hedefi
Bu programın ana hedefi yogaya bakış açınızı değiştirerek uygulamanızı derinleştirip güvenli yoga pratiği uygulayan ve uygulatan donanımlı uzmanlar yetiştirmek.

Uzmanlaşma programının içeriği

Vijnana Darsana (gözlem sanatı) pratik yaptırırken kullandığımız sözcükler neyi, nasıl gördüğümüze ve ne şekilde yorumladığımıza bağlı. Sadece bakmak yeterli değil, gözlem yapmak gerekiyor. Bedenin bize söylemek istediğini sadece gözlem yaparak anlıyoruz.

Hem kendi bedeninizi hem de eşli çalışmalarda farklı bedenleri gözlem yapma şansınız olacak. Bu sayede hem kendi uygulamanızı daha ileriye taşıyacaksınız hem de yoga pratiklerinizde kullandığınız dili gözden geçireceksiniz.

Nefes aslında hareketi yapan biz değiliz nefes. Dikkati nefese taşıdıkça omurga hareket etmeye başlıyor ve bu hareket bedenin uç noktalarına; kollara, bacaklara ve başa yansıyor. Nefesle hareket birleşince çalıştığımız bölgeye prana pompalıyoruz; bu bölgedeki kanlanma ve oksijenlenme artıyor. Hareket ve nefes birleştiğinde fren ve gaz kontrolü bize geçiyor. 

Bu bölümde nefesin akış yönü, bedenin farklı bölgelerinde nefesin etkisi ve solunumla ilgili kaslardan bahsedeceğim. 

Alt ve üst beden için teorik anlatım, gözlem, değerlendirme ve pratikler her ana başlık için yoga uzmanının bilmesi gereken kadar anatomi bilgisi aktarıp o bölgede karşılaşılan kas-iskelet sistemi durumuna ve mekanik problemlere bakacağız. Her teori bölümünün sonunda pratik uygulama olacak. 

Alt beden (ayaklar, dizler, kalçalar, sakrum, siyatik ve bel)

Ayaklardan dizlere bacaklar bedenin temeli ayaklardan başlayacağız. Ne de olsa her şey ayakların yerle ilişkisine bağlı. Ayaklardan dizlere çıkacağız. 

Pelvisin gücü pelvisin eğimi, kalçalar, sakrum ve siyatikten bahsedeceğim. Siyatik ağrısı çekmişseniz bu ağrının yaşam kalitesini nasıl etkilediğini de biliyorsunuzdur.     

Bel ve psoas bel omurlarının tümünü sarmalayan psoas bel bölgesi için ayrı bir önem taşıyor. 

Üst beden (üst sırt, boyun ve omuzlar)

Her ne kadar üst sırt, boyun ve omuzlar diye ayırsak da tüm beden gibi bu bölge de bir bütün. Torasik omurgadaki aşırı kifoz veya üst sırttaki düzleşme boyun ve omuzları etkiliyor. 

Adaptasyon kavramı ve serileme prensipleri

Adaptasyon Viniyoga™ uygulamasının odak noktası. Bu sayede alt ve üst omurgaya ulaşıp pozdan fayda almaya başlıyoruz. Viniyoga™ serileme prensiplerinden bahsedeceğim.

Yoga pratiği prensipleri ve bildiklerini aktarabilme

Bu bölüm asana bilgisi, adaptasyon kavramı, yoga pratiğinin temel öğeleri, asana anlatma aşamaları ve yoga pratiğinin temellerini içeriyor. Konunun tam oturması için uzmanlaşma programına katılan herkes grubuyla birlikte verilen temaya uygun akış hazırlayacak. 25 Aralık’ta hazırladığınız akışları gruba pratik yaptırıcaksınız.      

Vaka çalışmaları 

İşlenen konuya uygun olarak katılanlarla veya dışarıdan katılacak kişilerle vaka çalışmaları yapacağız. Bu çalışmalar gözlem konusunda derinleşme, soru sorarak anlama ve o kişiye uygun çözüm üretme yeteneği geliştirmeye yardımcı olacak.

Uzmanlaşma programı kimlere açık?

200 saatlik Temel Yoga Uzmanlığı olup Yoga Terapi alanında ilerlemek isteyenlere ayrıca tecrübeli yogilere ve pilates uzmanlarına açıktır.

Sertifika

Uzmanlaşma Programı sonunda Yoga Terapist Sertifikasına sahip Banu Çadırcı’dan 40 saatlik Yoga Terapi ve Yoga Anatomisi Uzmanlaşma Programı sertifikası alacaksınız.

Sertifika almaya hak kazanmak için programın tümüne katılmanız gerekir.

Banu Çadırcı, Yoga Terapist, C-IAYT

E-RYT 500, YACEP ®

www.banucadirci.com

2006 yılından beri tüm zamanlı yoga uzmanlığı yapıyor. 2010 yılından beri Gary Kraftsow ile çalışıyor. Banu halen Yoga Terapi konusunda çalışan ve uzmanlaşma programı düzenleyen pek çok uzmana ilham kaynağı oldu.

Gary Kraftsow ile 500 saatlik Viniyoga™ Yoga Terapist Programını 2015 yılında, 500 saatlik Viniyoga™ Uzmanlaşma Programını 2013 yılında ve yine Krishnamacharya ekolünden gelen Leslie Kaminoff ile 80 saatlik Yoga Anatomisi Programını 2012 yılında tamamladı.

İçerik ve kayıt için için Banu’ya banucadirci@gmail.com atın

KATILIMCI GÖRÜŞLERİ

Yoga Terapi ve Yoga Anatomisi Uzmanlaşma Programına katılanların görüşleri

‘Yogayı çok seven ve hastalarıma öneren bir Nöroloji Uzmanıyım. Bir hekim olarak vücudum hakkında pek çok şeyi bilmediğimi, bildiğim bazı şeyleri yanlış bildiğimi, kendimi sakatlamadan, zorlamadan ve hırpalamadan yoga yapabileceğimi öğrendim. Vücudumu tanımadığım ve eklemlerimin birbiriyle olan ilişkisini dikkate almadığım için nasıl kolaylıkla sakatlanabildiğimi anladım.

İnsan bedeni ile uğraşan herkesin bu programa katılmasını şiddetle tavsiye ederim. Hem kendilerini hem de hasta ve danışanlarını daha iyi tanımak, yol gösterebilmek ve iyilik verebilmek için.’ Dr. Banu Taşcı Fresko

‘Yoga Terapi bizim gibi yoga yolunda yürüyenlerin beden hassasiyetlerine çok şey katıyor. Bir anlamda topladığımız fazla birikmiş notların düzene sokulması gibi.’ Gül Dirican


‘Yoga Terapi yumuşak pozlar ve geçişlerin yapıldığı, sadece belli bölgelerinde rahatsızlık olan kişilerin değil, bedenini esnetmek ve güçlendirmek isteyen herkesin öğrenmesinde faydalı olacak serilerin olduğu bir yoga uygulaması. Herkese tavsiye ediyorum.’
Berna Ünlü

‘Kısacası müthişti! Ağır anatomi bilgileri çok esprili öğreten, felsefik ve çok derin çalışan, yılların deneyimini biriktirip paylaşmayı seven ve en ufacık detaya özen gösteren Banu, yoga yolculuğuma çok şey kattı.’ Tanja Völker

‘Yoga her yönden bize faydalı. Ancak bedenini tanıyıp her hareketin adaptasyonunu bilip bedenine doğru uyarlayabilirsen. Kısaca benim için bu program hem aydınlanma hem de en güveneceğim yerin dış seslerden ziyade kendi bedenim, zihnim ve ruhumun gösterdiği yol olduğunu, her bedenin kendine özgü olduğunu anladığım bir süreç oldu… Size yol gösteren aktarıcının size alan açması, kendi yolunuzda yürümenize izin vermesi, kısaca size ışık olması her şeyde olduğu gibi bu yolda da çok önemli, Banu bu yolda deneyimiyle, tarzıyla ve kişiliğiyle size güvenle, rahat bir şekilde yürürken ışık olabilecek ender insanlardan biri.’ İrem Erden

‘Banu’nun derin bilgisini sakin ve cömertçe paylaşması, gerektiğinde birebir destek olması Viniyoga felsefesini içselleştirdiğinin bir göstergesi…’ Gülsün Zeytinoğlu

‘Yoga Terapi nefes eşliğinde ve nefesin ritminde, akıcı, bedenin hoşlandığı tekrarların olduğu, yumuşak hareketlerden oluşuyor. Adeta lirik bir dans gibi. Böylece beden hırpalanmadan hareket ediyor, dokular oksijenlenip kanlanıyor yani tamir oluyor. Bir o kadar da önemli olan, bunların yanı sıra zihnin sakinleşmesi: Nefesle ve tekrarlanan hareketlerle ilgilenen zihin, başını alıp düşüncelere dalamıyor, uygulama boyunca bedende, nefeste ve anda kalıyor… Hepimizin ihtiyacı olan şey bu değil mi?’ Dr. Evin Akyüz

‘Ciddi bir anatomi bilgisi ve Yoga Terapi prensipleri hem kendi uygulamamda hem de verdiğim derslerdeki akışlarda bana yeni bir bakış açısı sundu.’ Enis Türker

‘Banu tüm bildiklerini büyük bir heyecan ve titizlikle aktarıyor. Uygulamam ve vereceğim pratikler Yoga Terapi üzerine olmasa bile hareketler akışa renk katıyor, öğrendiklerim umulmadık yerlerde su yüzüne çıkıveriyor.’ Beril K. Alpdoğan

‘Bedenimin derinliklerine kulak vermeyi ve duyarlı davranmayı öğrendim, yavaşladım, yoga yaparken bedenimi itip çekmeyi bırakabilmeye başladım.’ Dr. Nalan Kayrak Erkli

‘Uzmanlaşma Programının adının sadece Yoga Terapi değil Banu Çadırcı ile Yoga Terapi olmasının çook büyük anlamı ve farkı var.’ Nilgün Akın

‘Bedene dayatması olmayan, bedene saygılı, koruyan ve iyileştiren bir yoga çalıştık. Bunların hepsi, yoga matında ve dışında benimle kalacak.’ Gülriz Gökçen

‘Yoga uzmanıysanız yoga terapi uzmanlaşma programına katılmanızı öneririm. Çünkü karşınıza sürekli değişik bedenler çıkıyor. Hangi tür pratik yaptırıyorsanız yaptırın öncelikle güvenli olması önemli.’ Derya Kerkeser 

‘Bilgisi ve nezaketiyle bize ışık olan sevgili Banu’ya teşekkür ederim.’ Aslı Eşbah

‘Sevgili Banu yolumuza tuttuğun ışık için sonsuz teşekkür.’ Berrin Çenberci

‘Banu’nun samimiyeti ve güzel kalbi, sevecen yaklaşımı ile karşılaştık, konuları anlatırken kendi rahatsızlıklarını dile getirerek örneklemeler yapması bana çok şey kattı.’ Funda Tekin

‘Anlatma tutkusu, sabrı, nezaketi ve yüzünden hiç eksilmeyen o güzel gülüşü için sevgili Banu’ya sonsuz teşekkürler.’ Lale Erol Ulutaş

‘Hiçbir beden mükemmel değil ama tüm bedenler kusursuz. Tek yapabileceğimiz önce kendi bedenimizi sonra diğer bedenleri hayranlık, anlayış ve saygıyla gözlemlemek ve kulak vermek.’ Özge Duruk

‘Yoga uzmanı olmanıza gerek yok. Kendi bedeninizi tanımak ve bedeninin bütünlüğünü nasıl koruyacağınızı anlamak istiyorsanız bu programı kaçırmayın. Banu Hocam ve onun yüreği de bonus:)’ Evren Jülide Koç

‘2003 yılından beri bel omurlarında sıkışma vardı. Banu hoca bu programın belimdeki rahatsızlığı anlamam için çok yararlı olacağını söylemişti. Kesinlikle dediği gibi oldu ve belime çok iyi geldi. Özellikle iskelet sisteminde rahatsızlığı olan kişilere bu uzmanlaşma programını öneriyorum.’ Tayfun Kerkeser

‘Anatomi içeriği, asana uygulaması ve akışlarla Banu’nun rehberliğini bütünleştiren keyifli bir uzmanlaşma programı.’ Sevda Topbaş

‘Yoga Terapinin “GÖZLEM” yönü beni çok etkiliyor. Her şeyden önce, kendi bedenimin, kendi nefesimin hiç görmediğim bilmediğim yönlerini keşfediyorum… Ve artık ne zaman yoga matının üzerine çıksam içimde bir ses yükseliyor FORM DEĞİL FONKSİYON önemli… Yoga sitelerindeki, dergilerdeki pozlara girmek için bedenimi zorlamıyorum artık, “Ne ise O”, önemli olan o pozun bedenime nasıl bir fayda sağlayacağı. Belki daha az eğilip bükülüyorum, belki dışardan yaptıklarım daha kolay görünüyor, hiç önemi yok, çünkü dışardan o çok basit görünen pozları nefesle bütünleştirince içimde neleri dönüştürdüğünü hissediyorum, yaşıyorum.’ Ayzen Atalay

‘Yoga Terapinin içindeki zekadan etkilendim. Yoga pratiğinin aslında bir meditasyon olduğunu fark ettim. Ve sen Banu gözlem ve farkındalığı her fırsatta vurgulayarak içimizdeki uzmanın uyanmasına katkıda bulunuyorsun. Anatomiyi çok işlevsel ve pratik bir şekilde anlatıp güzel videolarla destekliyorsun ayrıca detaylı bilgi içeren dokümanlar veriyorsun.’ Deniz Spatar

‘Bu program benim için yogaya ve hayata yeni bir bakış açısı getirdi. Gözlem kısmı da çok kıymetli. İnsan hem kendisiyle hem çevresiyle bağ kuruyor. Var olanı görmek, görebildiğin kadarıyla görmek ve onunla kalmak beraberinde kabulü de getiriyor.’ Natali Çağlıyan

‘Yoga uzmanlığı yolculuğumda çoğu zaman farklı beden tipleriyle karşılaştığımda yahut halihazırda çalıştığım kişilerde oluşan beden değişimlerinde kendimi yetersiz hissediyordum. Bu program özellikle uygulamalı ilerleyişi, derin bilgi paylaşımı ile beden dinamiğini daha iyi kavrayabildiğim bir aşamaya ulaşmamı sağladı.’ Mehtap Yıldız

‘Jung’un dediği gibi “Dışa bakan rüya görür, içeriye bakan uyanır” Yoga Terapi programıyla kendi bedenimle ilgili pek çok keşif yaşadım.’ Gülay Erman

‘Banu ilk adımı atacak gücü verdi bana, uzun soluklu uzmanlaşma programına başlama kararını. Sıcaklığı, bilgisi, güven veren hali, egosuz bir edayla birleşince Boğaz’ı geçiren bir kılavuz hassasiyetiyle bu programı tamamlamama yardımcı oldu.’ Hülya Gürcan

‘Nefes ve nefesle hareketin ayrımını hissetmenin mutluluğunu yaşıyorum. Çocukluğumdan beri yapmış olduğum bir hareket bile yoga terapi ile farklı etkiler yaratıyor.’ Alper Gönen

‘…Grup pratiklerine katılmaya başladıktan sonra ‘Niye çok zorlanmadan kendimi bu kadar iyi hissedebiliyorum?’ diye biraz merak edip derinleşmek isteyeceksin. O zaman Banu’yla bir kurs ve inziva merakını giderir, ruhuna da iyi gelir…’ Sertaç Süslü

‘Bildiğim bir sürü şeyi idrak ettim.  ‘Az’ olanın içindeki ‘çok’ u, minimum içindeki maksimumu, sorunun içindeki cevabı ve dışarıdan bakabilmeyi…’ Günce Taşpınar

‘Bu program öncelikle bana yeniden nefes almayı hatırlattı.’ Alev Öztürk