Yoga Terapi ve Yoga Anatomisi Marmaris Karuna Yoga’da

Banu Çadırcı ile Yoga Terapi ve Yoga Anatomisi Uzmanlaşma Programı 50 saat 

Karuna Yoga, Marmaris

31 Ocak – 1-2 Şubat 2020

13-14-15 Mart 2020

17-18-19 Nisan 2020

Neden bu uzmanlaşma programı?
Zihin, beden ve nefes iç içe geçmiş ve bir bütün. Bunların herhangi birindeki tıkanıklık (klesa) diğerini etkiler. Klesa azalır veya ortadan kalkarsa sistem yeniden dengeye gelir. Bedende açılan alanla birlikte sukha (rahat alan) artar ve Prana (yaşam enerjisi) daha rahat akar. İşte Yoga Terapi buna odaklanır. Yoga Terapi batı tıbbını öne çıkarıp destekler.   

“Yoga Terapi Patanjali yoga geleneği ve Ayurveda sistemine dayanır. Kişinin her seviyede bu tıkanıkları azaltarak dengeye gelmesi ve yaşam gücünün artması için yoga teknik ve uygulamalarının adaptasyonu ve uygulanmasıdır.” Gary Kraftsow

Krishnamacharya ile 19 yaşında çalışmaya başlamış dünyadaki en yetkin yoga terapistlerinden biri olan sevgili hocam Gary Kraftsow yoga terapide kullanılan araçları alet çantasındaki araçlara benzetir. Bu araçlar asana, nefes veya asana adaptasyonu olabilir.

Bütün bu kavramlar ve yoga anlayışı Krishnamacharya ve Desikachar’a dayanır. Herkese uygun olan bu yoga tarzını 50 saatlik kapsamlı uzmanlaşma programıyla ilk ağızdan dinleyin. 

Uzmanlaşma programının ana hedefi
Bu programın ana hedefi yogaya bakış açınızı değiştirerek uygulamanızı derinleştirip güvenli yoga pratiği uygulayan ve uygulatan donanımlı uzmanlar yetiştirmek.

Uzmanlaşma Programının içeriği nedir?

Yoga Anatomisi Vijnana Darsana ve nefes

Alt beden için yoga terapi ve uygulamaları bel, sakrum, kalçalar, siyatik, ayaklar ve dizler

Üst beden için yoga terapi ve uygulamaları üst sırt, boyun, omuzlar ve skolyoz

Her ana başlık için yoga uzmanının bilmesi gereken kadar anatomi bilgisi aktarıp o bölgede karşılaşılan kas-iskelet sistemi durumuna ve mekanik problemlere bakacağız. Her teori bölümünün sonunda pratik uygulama olacak. 

Adaptasyon Kavramı ve Serileme Prensipleri 

Adaptasyon Viniyoga™ uygulamasının odak noktası. Bu sayede alt ve üst omurgaya ulaşıp pozdan fayda almaya başlıyoruz. Viniyoga™ serileme prensiplerinden bahsedeceğim. Adaptasyon kavramının iyice yerleşmesi için verilen temaya uygun akış hazırlama olacak.

Yoga Pratiği Prensipleri ve Bildiklerini Aktarabilme 

Bu bölüm asana bilgisi, adaptasyon kavramı, ellerle yönlendirme ve dokunma, yoga pratiğinin temel öğeleri, asana anlatma aşamaları ve yoga pratiğinin temellerini içeriyor. Konunun tam oturması için uzmanlaşma programına katılan herkes grubuyla birlikte verilen temaya uygun akış hazırlayacak. Vakit uygun olursa hazırlanan akış pratik yaptırılacak.      

Vijnana Darsana (Gözlem Sanatı) 

Hem kendi bedeninizi hem de eşli çalışmalarda farklı bedenleri gözlemleme şansınız olacak. Bu sayede hem kendi uygulamanızı daha ileriye taşıyacaksınız hem de yoga pratiklerinizde kullandığınız dili gözden geçireceksiniz.

Vaka Çalışmaları 

İşlenen konuya uygun olarak katılanlarla veya dışarıdan gelen kişilerle vaka çalışmaları yapacağız. Bu çalışmalar gözlem konusunda derinleşme, soru sorarak anlama ve o kişiye uygun çözüm üretme yeteneği geliştirmeye yardımcı olacak.  

Bu uzmanlaşma programı kimlere açık?

200 saatlik Temel Yoga Uzmanlığı olup Yoga Terapi alanında ilerlemek isteyenler, tecrübeli yogilere ve pilates uzmanlarına uygundur.

Sertifika

Uzmanlaşma Programı sonunda IAYT-Uluslararası Yoga Terapistleri Derneği’nin onayladığı Yoga Terapist Sertifikasına sahip Banu Çadırcı’dan 50 saatlik Yoga Terapi ve Yoga Anatomisi Uzmanlaşma Programı sertifikası alacaksınız.

Sertifika almaya hak kazanmak için programın tümüne katılmanız gerekir.

Banu Çadırcı E-RYT 500, C-IAYT, YACEP®

www.banucadirci.com

2006 yılından beri tüm zamanlı yoga uzmanlığı yapıyor. 2010 yılından beri Gary Kraftsow ile çalışıyor. Banu halen Yoga Terapi konusunda çalışan ve uzmanlaşma programı düzenleyen pek çok uzmana ilham kaynağı oldu.

Gary Kraftsow ile 500 saatlik Viniyoga™ Yoga Terapist Programını 2015 yılında, 500 saatlik Viniyoga™ Uzmanlaşma Programını 2013 yılında ve yine Krishnamacharya ekolünden gelen Leslie Kaminoff ile 80 saatlik Yoga Anatomisi Programını 2012 yılında tamamladı.

İçerik için Banu’ya banucadirci@gmail.com atın


Post Your Thoughts