Banu Çadırcı ile 30 saat Yoga Terapi Modülü İzmir’de

09-10 Mart / 6-7 Nisan 2019

Cumartesi-Pazar 09.30-17.30

____________________________

(10 Şubat 2019’a kadar erken ödeme indirimiyle)

Uzmanlaşma Programı 10 kişinin katılımıyla açılır. Program açılmazsa yaptığınız ödemenin tamamı iade edilir

____________________________

Neden bu uzmanlaşma programı?

Zihin, beden ve nefes iç içe geçmiş ve bir bütün. Bunların herhangi birindeki tıkanıklık (klesa) diğerini etkiler. Klesa azalır veya ortadan kalkarsa sistem yeniden dengeye gelir. Bedende açılan alanla birlikte sukha (rahat alan) artar ve Prana (yaşam enerjisi) daha rahat akar. İşte Yoga Terapi buna odaklanır. Yoga Terapi batı tıbbını öne çıkarıp destekler. 

“Yoga Terapi Patanjali yoga geleneği ve Ayurveda sistemine dayanır. Kişinin her seviyede bu tıkanıkları azaltarak dengeye gelmesi ve yaşam gücünün artması için yoga teknik ve uygulamalarının adaptasyonu ve uygulanmasıdır.” Gary Kraftsow

Krishnamacharya ile 19 yaşında çalışmaya başlamış dünyadaki en yetkin yoga terapistlerinden biri olan sevgili hocam Gary Kraftsow yoga terapide kullanılan araçları alet çantasındaki araçlara benzetir. Bu araçlar asana, nefes veya asana adaptasyonu olabilir.

Bütün bu kavramlar ve yoga anlayışı Krishnamacharya ve Desikachar’a dayanır. Herkese uygun olan bu yoga tarzını 30 saatlik kapsamlı uzmanlaşma programıyla ilk ağızdan dinleyin. 

Uzmanlaşma programının ana hedefi

Bu programın ana hedefi yoga terapi alanında ilerlemek isteyen yoga uzmanlarına kökleri Krishnamacharya ve Desikachar’a dayanan güvenilir bir bakış açısı sunmaktır.

Uzmanlaşma Programının içeriği nedir?

Viniyoga pozlar, temel kavramlar ve serileme prensibi 

Yoga Anatomisi Vijnana Darsana -gözlem ve Nefes 

Alt beden için yoga terapi ve uygulamaları bel, sakrum, kalçalar, siyatik, ayaklar ve dizler

Üst beden için yoga terapi ve uygulamaları üst sırt, boyun, omuzlar ve skolyoz

Katılanların temel anatomi bilgisine vakıf oldukları kabul edilerek çalışılan bölgelerdeki en çok rastlanan kondisyonlara yönelik spesifik aktarımlar yapılacaktır. Her ana başlık için yoga uzmanının bilmesi gereken kadar anatomi bilgisini kısaca hatırlatıp o bölgede en çok rastlanan kas-iskelet sistemi durumuna ve mekanik problemlere bakacağız. Her teori bölümünün sonunda pratik uygulama olacak. 

Adaptasyon Kavramı ve Serileme Prensipleri

Adaptasyon Viniyoga™ uygulamasının odak noktası. Bu sayede alt ve üst omurgaya ulaşıp pozdan fayda almaya başlıyoruz. Ayrıca pratik içinde Viniyoga™ serileme prensiplerinden bahsedeceğim.

Yoga Pratiği Prensipleri ve Bildiklerini Aktarabilme

Adaptasyon kavramının yoga terapi pratiklerine uyarlanması, yoga ve yoga terapi grup pratiği arasındaki farklar, grup ve kişiye özel yoga terapi pratikleri arasındaki farklar ve kişiye özel yoga terapi pratiği çalışma tarzından bahsedeceğim. Konunun tam oturması için uzmanlaşma programına katılan herkes verilen temaya uygun olarak grupla birlikte akış hazırlayacak ve zaman elverdiğince pratik yaptıracak.

Vijnana Darsana (Gözlem Sanatı)

Hem kendi bedeninizi hem de eşli çalışmalarda farklı bedenleri gözlemleme şansınız olacak. Bu sayede hem kendi uygulamanızı daha ileriye taşıyacaksınız hem de yoga pratiklerinizde kullandığınız dili gözden geçireceksiniz.

Vaka Çalışmaları

İşlenen konuya uygun olarak katılanlarla veya dışarıdan gelen kişilerle vaka çalışmaları yapacağız. Bu çalışmalar gözlem konusunda derinleşme, soru sorarak anlama ve o kişiye uygun çözüm üretme yeteneği geliştirmeye yardımcı olacak. 

Bu uzmanlaşma programı kimlere açık?

200 saatlik Temel Yoga Uzmanlığı olup Yoga Terapi alanında ilerlemek isteyenlere uygundur.


Post Your Thoughts