Yoga Terapi Uzmanlaşma Programı Ankara (50 saat)

Yoga Terapi Uzmanlaşma Programı Ankara (50 saat)
Tarih: 10-12 Mayıs 2019, 21-23 Haziran 2019
Saatler: 10.00-18.00
Yer: Cihangir Yoga, Ankara
Ücret: 2500TL (31 Mart’a kadar erken ödeme indirimli 2200TL)

Zihin, beden ve nefes iç içe geçmiş bir bütündür. Bunların herhangi birindeki tıkanıklık diğerini etkiler. Yoga Terapi ile odaklandığımız, asana ve nefes gibi araçlarla bu tıkanmış noktaları çözerek yeniden dengeye gelmektir. Yoga Terapi pratikleri, her yaştan, her seviyeden ve her beden türüne uygundur.

Alanında oldukça tecrübeli, çok sevilen uzmanımız Banu Çadırcı liderliğinde hayata geçireceğimiz bu program, 200 saatlik Temel Yoga Uzmanlığı sertifikasına sahip uzmanlar ile tecrübeli yoga katılımcıları için uygundur.

Detaylı bilgi ve kayıt için info@cihangiryoga.com

İçerikle ilgili bilgi almak için uzmanımızla iletişime geçebilirsiniz: banucadirci@gmail.com

Neden bu uzmanlaşma programı?

Zihin, beden ve nefes iç içe geçmiş ve bir bütün. Bunların herhangi birindeki tıkanıklık (klesa) diğerini etkiler. Klesa azalır veya ortadan kalkarsa sistem yeniden dengeye gelir. Bedende açılan alanla birlikte sukha (rahat alan) artar ve Prana (yaşam enerjisi) daha rahat akar. İşte Yoga Terapi buna odaklanır. Yoga Terapi batı tıbbını öne çıkarıp destekler.

“Yoga Terapi Patanjali yoga geleneği ve Ayurveda sistemine dayanır. Kişinin her seviyede bu tıkanıklıkları azaltarak dengeye gelmesi ve yaşam gücünün artması için yoga teknik ve uygulamalarının adaptasyonu ve uygulanmasıdır.” Gary Kraftsow

Krishnamacharya ile 19 yaşında çalışmaya başlamış dünyadaki en yetkin yoga terapistlerinden biri olan sevgili hocam Gary Kraftsow yoga terapide kullanılan araçları alet çantasındaki araçlara benzetir. Bu araçlar asana, nefes veya asana adaptasyonu olabilir.

Bütün bu kavramlar ve yoga anlayışı Krishnamacharya ve Desikachar’a dayanır. Herkese uygun olan bu yoga tarzını 50 saatlik kapsamlı uzmanlaşma programıyla ilk ağızdan dinleyin.

Uzmanlaşma programının ana hedefi

Bu programın ana hedefi yoga terapi alanında ilerlemek isteyen yoga uzmanlarına kökleri Krishnamacharya ve Desikachar’a dayanan güvenilir bir bakış açısı sunmaktır.

Uzmanlaşma Programının içeriği nedir?

Viniyoga pozlar, temel kavramlar ve serileme prensibi

Yoga Anatomisi Vijnana Darsana – gözlem ve nefes

Alt beden için yoga terapi ve uygulamaları bel, sakrum, kalçalar, siyatik, ayaklar ve dizler

Üst beden için yoga terapi ve uygulamaları üst sırt, boyun, omuzlar ve skolyoz

Katılanların temel anatomi bilgisine vakıf oldukları kabul edilerek çalışılan bölgelerdeki en çok rastlanan kondisyonlara yönelik spesifik aktarımlar yapılacaktır. Her ana başlık için yoga uzmanının bilmesi gereken kadar anatomi bilgisini kısaca hatırlatıp o bölgede en çok rastlanan kas-iskelet sistemi durumuna ve mekanik problemlere bakacağız. Her teori bölümünün sonunda pratik uygulama olacak.

Adaptasyon Kavramı ve Serileme Prensipleri

Adaptasyon Viniyoga™ uygulamasının odak noktası. Bu sayede alt ve üst bedene ulaşıp pozdan fayda almaya başlıyoruz. Ayrıca pratik içinde Viniyoga™ serileme prensiplerinden bahsedeceğim.

Yoga Pratiği Prensipleri ve Bildiklerini Aktarabilme

Adaptasyon kavramının yoga terapi pratiklerine uyarlanması, yoga ve yoga terapi grup pratiği arasındaki farklar, grup pratikleri ve kişiye özel yoga terapi pratikleri arasındaki farklar ve kişiye özel yoga terapi pratiği çalışma tarzından bahsedeceğim. Konunun tam oturması için uzmanlaşma programına katılan herkes verilen temaya uygun olarak kendi grubuyla birlikte akış hazırlayacak ve zaman elverdiğince pratik yaptıracak.

Vijnana Darsana (Gözlem Sanatı)

Hem kendi bedeninizi hem de eşli çalışmalarda farklı bedenleri gözlemleme şansınız olacak. Bu sayede hem kendi uygulamanızı daha ileriye taşıyacaksınız hem de yoga pratiklerinizde kullandığınız dili gözden geçireceksiniz.

Vaka Çalışmaları

İşlenen konuya uygun olarak katılanlarla veya dışarıdan gelen kişilerle vaka çalışmaları yapacağız. Bu çalışmalar gözlem konusunda derinleşme, soru sorarak anlama ve o kişiye uygun çözüm üretme yeteneği geliştirmeye yardımcı olacak.

Bu uzmanlaşma programı kimlere açık?

200 saatlik Temel Yoga Uzmanlığı olup Yoga Terapi alanında ilerlemek isteyenler ve tecrübeli yogilere uygundur.

Uzmanlaşma Programı sonunda IAYT-Uluslararası Yoga Terapistleri Derneği’nin onayladığı Yoga Terapist Sertifikasına sahip Banu Çadırcı’dan 50 saatlik Yoga Terapi ve Yoga Anatomisi Uzmanlaşma Programı sertifikası alacaksınız.

Sertifika almaya hak kazanmak için programın tümüne katılmanız ayrıca ödev ve okumaları tamamlamış olmanız gerekir.


Post Your Thoughts